تبلیغات
14نورغریب

14نورغریب
قالب وبلاگ

به گفته استادانصاریان:

و اما تواضع در برابر مردم، فكر نكنید امیرالمؤمنین علیه السلام فقط در خانه پروردگار متواضع بودند، ایشان در اخلاق و عمل، فروتن و خاكسار بودند، نسبت به مردم متواضع بودند. در كتاب با عظمت صلى الله علیه و سلم ا صلی الله علیه و آله و سلم الله اكبر ج الحمد لله عید مبارك رحمهما الله طبرسى، امام عسگرى علیه السلام مى‏فرماید:

«أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكافِرِینَ»

پدر و پسر مؤمنى، میهمان امیرالمؤمنین علیه السلام شدند، حضرت فرمودند: غذا بیاورید. سفره انداختند و غذا را آماده كردند، پدر و پسر در محضر امیرالمؤمنین علیه السلام غذا خوردند، امام عسگرى علیه السلام مى‏فرمایند: این پدر و پسر وقتى از در اتاق وارد شدند، جدم امیرالمؤمنین علیه السلام تمام قد براى آنها بلند شد و اكرام كرد و بالاى اتاق نشاند و خودش كمى آن طرف‏تر و روبه روى آنها نشست، این گونه نبود كه حضرت به دیوار و پشتى تكیه بدهد، تا این پدر و پسر هر وقت بخواهند با حضرت صحبت بكنند، مجبور شوند سر برگردانند.

یعنى تكیه دادن در كنار میهمان، خارج از ادب و میهمان دارى مى‏باشد. من‏ سعى مى‏كنم عین فرمایش امام عسگرى علیه السلام را بى‏كم و زیاد بگویم، گاهى گویندگان به مطالب شاخ و برگ مى‏دهند كه مطلب زیباتر شود، مانعى هم ندارد، من عین متن روایت را براى شما مى‏گویم. غذا خوردن پدر و پسر تمام شد. به قنبر اشاره كردند، قنبر رفت و یك آفتابه و تشت و حوله آورد. جلوى پدر آمد، معلوم مى‏شود با دست غذا خورده بود. امام عسگرى علیه السلام مى‏فرماید: جدم امیرالمؤمنین علیه السلام از جا بلند شد، آفتابه، تشت و حوله را از دست قنبر گرفت و روبه روى آن پدر آمد، فرمود: دستت را در تشت بگیر، من آب مى‏ریزم، دستت را بشوى و بعد حوله را از روى دستم بردار و دستت را خشك كن. پدر از شدت حیا و خجالت كه نمى‏توانست باور كند، على علیه السلام مى‏خواهد دست مرا بشوید. امام عسگرى مى‏فرماید: پدر به دست و پاى امیر المؤمنین افتاد، گفت: على جان! چگونه شما بر دست منِ بى‏قابل آب مى‏ریزى، من چطور تحمل كنم. حضرت فرمودند: بلند شو، بنشین، برادر دینى در بشر بودن هیچ امتیازى به تو ندارد مثل خودت هستم، مى‏خواهم آب بریزم روى دستت و با این كارى كه دارم مى‏كنم ده‏ها برابر تعداد مردم كره زمین و خدمت كاران كره زمین، در بهشت خدا خدمتگزار براى على علیه السلام قرار مى‏دهد. من یك نگاه دیگر دارم، این تواضع، على را به بهشت و خادمان بهشت مى‏رساند، على را به مزد چند برابر تعداد مردم دنیا مى‏رساند. تو را به خدا قسم مى‏دهم كه دستت را بگیر و بشوى. پدر دستش را دراز كرد، على آب ریخت، به او فرمود: با اطمینان بشوى، فكر كن دست خود را در خانه خودت مى‏شویى، با همان آرامش و اطمینان دستت را بشوى. دستش را شست و حوله را نزدیك او برد، برداشت و دستش را خشك كرد. بعد به محمد حنفیه پسرش فرمود: عزیز دلم! اگر پسر این پدر، تنها میهمان من بود، من دستش را مى‏شستم، اما خدا مجلس ما را مى‏بیند و باید براى پدر ویژگى قائل شد و بین پدر و پسر نباید در این كار مساوات برقرار كنم، من باباى تو هستم، دست پدر را من شستم، تو جگر گوشه‏ من و پسر من هستى، تو بلندشو و دست پسر را بشوى. «1» این تواضع امیرالمؤمنین است.

رسول خدا صلى الله علیه و آله مى ‏فرماید:

«من تواضع لله رفعه الله» به نظر من روایت دو پهلو است، شاید هم درست نفهمیده باشم، كسى كه براى شخص خدا فروتنى كند، یا كسى كه به خاطر خدا، براى مردم فروتنى كند، مانند این است كه براى خدا فروتنى و خاكسارى مى‏كند، «رفعه الله» پروردگار عالم درجه او را بالا مى ‏برد.

تواضع امیرالمؤمنین علیه السلام در برابر خداوند

و اما روایت:من نمى‏ دانم ارزش تواضع تا چه حدّى است و كاربرد فروتنى در برابر پروردگار تا چه اندازه است كه:«قال امیرالمؤمنین عند موته»

وقتى امیرالمؤمنین علیه السلام عرق مرگ بر پیشانى اونشسته بود؛ یعنى تمام آثار مرگ آشكار بود،«علیك بالتواضع فانّه من أعظم العبادة»اى مردم مؤمن! بر شما باد به فروتنى و تواضع، زیرا تواضع بالاترین عبادت است.

آن وقت در پیشگاه پروردگار، حدّتواضع امیرالمؤمنین علیه السلام را مشاهده مى‏كنید، كه هر شب جمعه تا آخر عمر، در دعاى كمیل اعلان صادقانه مى‏كرد، «وأنا عبدك الضعیف الذلیل الحقیر الفقیر المسكین المستكین» «1» حدّ فروتنى امیرالمؤمنین در پیشگاه وجود مقدس حق این گونه مى ‏باشد.

حدّ فروتنى را در مناجات مسجد كوفه ببینید.«مولاى یا مولاى أنت المالك وأنا المملوك و هل یرحم المملوك الا المالك، أنت الحىّ و أنا المیّت وهل یرحم المیّت الّا الحىّ، أنت الكبیر و أنا الصغیر و هل یرحم الصغیر الا الكبیر، أنت العزیز و أنا الذلیل و هل یرحم الذلیل الا العزیز» «2» این حد تواضع امیرالمؤمنین است.

عکسها و پوسترهای حضرت علی (ع)
[ پنجشنبه 20 بهمن 1390 ] [ 12:31 ب.ظ ] [ عاشق حضرت علی... ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


پیامبر(ص):اگر عبادت کننده ای عبادت کند خدای عزوجل را به اندازه عمر نوح و برای او هم وزن کوه احد طلا باشد ودر راه خدا انفاق نماید و یک هزار سال پیاده به مکه برود و عمل حج انجام دهدوبعد در بین صفا و مروه در راه خدا مظلومانه شهید شود ولی ولایت علی بن ابی طالب (ع) را نداشته باشد بوی بهشت را نشود و داخل در آن نمیشود.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
دریافت کد صلوات شمار

ساخت فلش مدیا پلیر